Poroka

Študentski par in poroka

Članek je nastal v sodelovanju z Zavodom Študentska svetovalnica, na katerega se lahko študentje obrnete in brezplačno vam bodo pomagali razrešiti vaša pravno-socialna vprašanja.

Ker se veliko naših prijateljev študentov poroča, smo zbrale informacije o tem, na kaj mora biti pozoren študentki par, ko se poroči.

Po določbah Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev (ZUPJS), se državna štipendija podeljuje kot pravica iz javnih sredstev.

Skladno z devetim odstavkom 10. člena ZUPJS se pri uveljavljanju državne štipendije poleg vlagatelja ali vlagateljice (v nadaljevanju vlagatelj), ki je poročen, upoštevajo tudi dohodki in premoženje njegovega oziroma njenega zakonca oziroma osebe, s katero vlagatelj živi v zunajzakonski skupnosti (ki je po predpisu, ki ureja zakonsko zvezo in družinska razmerja, v pravnih posledicah izenačena z zakonsko zvezo), ter morebitnih otrok ali pastorkov, ki ju je katerikoli izmed partnerjev dolžan preživljati po zakonu.

Ob tem naj pojasnim, da se navedeni deveti odstavek 10. člena nanaša na prvi in drugi odstavek 10. člena. Če je študent mlajši od 26. let, potem so ga starši zaradi šolanja dolžni preživljati in se za njega uporabljata prvi in drugi odstavek 10. člena. Če pa je študent dopolnil 26 let, pa dolžnost preživljanja s strani staršev ne obstaja več in se položaj takšne osebe presoja le v skladu s prvim odstavkom 10. člena.

III. NAČIN UGOTAVLJANJA MATERIALNEGA POLOŽAJA
/.../
1. Osebe, ki se upoštevajo poleg vlagatelja (10. člen)
/.../
(9) Če je vlagatelj iz drugega odstavka tega člena poročen ali živi v zunajzakonski skupnosti ali postane roditelj ter skrbi za otroka, se pri ugotavljanju materialnega položaja upoštevajo:
1. zakonec oziroma oseba, s katero vlagatelj živi v zunajzakonski skupnosti, ki je po predpisu, ki ureja zakonsko zvezo in družinska razmerja, v pravnih posledicah izenačena z zakonsko zvezo;
2. oseba, s katero vlagatelj živi v registrirani istospolni partnerski skupnosti,
3. otroci in pastorki, ki so jih vlagatelj ali oseba iz prejšnje točke dolžni preživljati po zakonu.
/.../

Navedeno pomeni, da se poleg vlagatelja pri vlogi upošteva še premoženje in dohodek moža oziroma žene in njunih morebitnih otrok. Spremembo, da je prišlo pri vlagatelju do spremenjenih oseb, ki se upoštevajo pri uveljavljanju državne štipendije poleg njega, je potrebno Centru za socialno delo (CSD) sporočiti v 8 dneh od dneva nastanka spremembe, torej dneva poroke.

V skladu z 12. členom se upoštevajo skoraj vsi možni dohodki. v kar med drugim spada tudi državna štipendija in obdavčljivi dohodki po Zakonu o dohodnini, ki niso oproščeni plačila dohodnine, kamor spada tudi študentsko delo.

Po tem CSD na novo izračuna, če je vlagatelj še vedno upravičen do državne štipendije ter v kolikšni višini. Če vlagatelj ne preseže materialnega cenzusa (povprečni mesečni dohodek na osebo v preteklem letu pred vložitvijo vloge ne presega 56 % neto povprečne plače na osebo v istem obdobju), potem lahko dalje prejema državno štipendijo.

Za pridobitev pravice do državne štipendije se lahko zaprosi z enotno Vlogo za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev kadarkoli med letom na krajevno pristojnem Centru za socialno delo.

V skladu z določbami Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ), poročena oseba glede zdravstvenega zavarovanja izpolnjuje pogoje, da je lahko skladno z 20. členom kot družinski član (torej zakonec) zavarovana preko partnerja,
Nadalje pa je v 21. členu določeno tudi, da je zakonec zavarovan kot družinski član, če sam ni zavarovanec.
 
21. člen Zakonec je zavarovan kot družinski član, če ni sam zavarovanec. Ob pogoju iz prejšnjega odstavka je zavarovan tudi razvezani zakonec, ki mu je s sodno odločbo prisojena preživnina. Kot zakonec je zavarovana tudi oseba, ki živi z zavarovancem v življenjski skupnosti, ki je po zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerjih v pravnih posledicah izenačena z zakonsko zvezo.
 
Preko partnerja je oseba lahko zavarovana ne glede na starostvendar samo obvezno, kar pomeni, da si mora sama plačevati dopolnilno zdravstveno zavarovanje.
 
Poleg navedenega naslova zavarovanja pa poročenemu študentu še vedno ostane možnost, da je po 22. členu ZZVZZ zavarovan kot družinski član preko staršev in sicer do dopolnjenega 26. leta starosti.
 
22. člen Otrok, ki ni sam zavarovanec, je zdravstveno zavarovan kot družinski član do dopolnjenega 15. leta starosti oziroma do dopolnjenega 18. leta starosti, po tej starosti pa, če se šola, in sicer do konca šolanja, vendar največ do dopolnjenega 26. leta starosti.
Ker je to področje nekoliko sporno definirano, si preberite tudi ta članek: Zdravstveno zavarovanje poročenih študentov
Obstaja tudi določena posledica glede bivanja v študentskem domu ali pri zasebniku s subvencijo. Na podlagi Pravilnika o subvencioniranem bivanju pripadejo nekatere ugodnosti tudi partnerjem ali partnericam študenta ali študentke z otrokom.

Subvencija se lahko dodeli tudi za partnerja študentke ali študenta z otrokom, če je državljan Republike Slovenije in ima status študenta ter se izobražuje po študijskih programih, ki se izvajajo kot redni ali kot izredni študij najmanj tri dni v tednu, ter ni v delovnem razmerju ali samozaposlen.

Preberi še

Loading

3 thoughts on “Študentski par in poroka

  1. Nina says:

    Zdravo. Super informacije vendar glede zavarovanja preko starsev ne bo držalo. Sama sem se poročila lani, stara sem bila manj kot 26 let in na zzzs pravijo da ti ta ugodnost ne pripada več. Tako da je si je potrebno urediti dopolnilno zavarovanje.

    • admin says:

      Živjo Nina,

      v resnici imaš prav. Posredujemo pa ti odgovor Študentske svetovalnice, kateremu mnenju se pridružujemo:

      glede zdravstvenega zavarovanja smo seznanjeni, da naj bi ZZZS ne dovoljeval izbire podlage zavarovanja osebam, ki izpolnjujejo pogoje za zdravstveno zavarovanje tako po 21. členu ZZVZZ kot zakonci in po 22. členu ZZVZZ kot otrok, ki se redno šola.

      Vendar smo v Študentski svetovalnici mnenja, da je takšno stališče napačno in bi glede na sedanjo veljavno zakonodajo študent, ki se poroči in je mlajši od 26. let ter se šola, moral imeti izbiro na kateri podlagi bo zdravstveno zavarovan. Glede omenjene vsebine smo ravno včeraj poslali dopis na Ministrstvo za zdravje, da se ponovno opredelijo do omenjene problematike. Namreč leta 2009 so v dopisu št. 0070-5/2008/305 z dne 5. 10. 2009, zavrnili možnost izbire, po našem mnenju z napačno pravno utemeljitvijo.

      Od njih pričakujemo odgovor v roku tedna ali dva, in lahko takrat sporočimo vsebino njihovega odgovora. Do takrat se lahko po želji spremeni članek tako, da se napiše da zaenkrat ZZZS ne omogoča biti zavarovan preko staršev, je pa zadeva še v odločanju. Če bi kdo od študentov delil enako mnenje, pa lahko vloži pritožbo na odločitev ZZZS in kasneje sproži upravni spor, tako da sodišče odloči o omenjeni zadevi.

      Lep pozdrav,
      Petra

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.